Free songs
 • Deiyonize Sistemler

  Demineralizasyon (Deiyonizasyon): Su içerisinde çözünmüs olarak bulunan arti yüklü iyonlarin (sodyum, magnezyum, kalsiyum, potasyum) ve eksi yüklü iyonlarin (klorür, bikarbonat, sülfat) iyon degistirici reçineler kullanilarak sudan alinmasi, suyun saflastirilmasi islemine demineralizasyon veya deiyonizasyon denir. (Her iki kavramda ayni anlama gelmektedir) Bu islemden geçirilerek elde edilen saf suya deiyonize su denir.

  deio
  Demineralizasyon (Deiyonizasyon) Sistemi: Iyon degistirici reçinelerin kullanildigi ve sistemin çikisinda saf suyun üretildigi sistemlere deiyonize sistem denir.

  Deiyonize sistemler katyon reçinenin kondugu katyonik reçine tanki (kolonu), anyonik reçinenin kondugu anyonik reçinetanki (kolonu), katyonik reçinenin rejenerasyonunda kullanilan asit kimyasal tanki, anyonik reçinenin rejenerasyonunda kullanilan baz kimyasal tanki ve sistemin kontrolünde görev yapan valf ve diger otomasyon ekipmanlarindan olusur.

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta “saf su” olarak tanimlanan su, sifir iletkenlik degerine sahip su demek degildir. Tek basina deiyonizasyon islemiyle suyun içindeki çözünmüs iyonlarin ancak % 90 – 95 alinabilir asla ek bir ünite olmadan % 100 saf su elde edilemez. Saf suyun istendigi proseslerde deiyonize sistem çikisina mixbed ünite ilave edilerek saf su elde edilir.

  Deiyonize Sistemin Çalisma Sekli: Ön filtreleme isleminden geçen su ilk olarak katyonik reçinenin oldugu tanka gelir. Buradan geçerken yapisindaki + yüklü iyonlar reçine üzerinde bulunan H+ iyonlari ile yer degistirir. Yani suda bulunan katyonlar (kalsiyum, magnezyum, sodyum) reçineye, reçinedeki hidrojen iyonu da suya geçer. Böylece deiyonizasyon isleminin ilk basamagi gerçeklesmis olur. Katyonik reçine kolonundan çikan su bu seferde anyonik reçinenin bulundugu anyonik reçinekolonuna gelir. Burada da reçine içerisinden geçerken yapisindaki – yüklü iyonlar reçinede bulunan OH- iyonlari ile yer degistirir. Yani suda bulunan anyonlar (klorür, bikarbonat, sülfat) reçineye, reçinedeki hidroksit iyonu da suya geçer. Deiyonizasyonisleminin ikinci basamagi da gerçeklesmis olur.

  Suya reçinelerden birakilan H+ ve OH- iyonlari birleserek H2O yani su molekülünü olustururlar. Bu islem reçineler doyuma ulasana kadar devam eder. Reçine miktarlari projenin basinda aritilacak suyun debisi, iletkenligi ve çikista istenen suyun saflik degerine bagli olarak belirlenir. Sistemin bir ekipmani olan iletkenlik ölçer hat üzerinde geçen suyun iletkenligini on-line olarak ölçer. Ne zaman ki geçen suyun iletkenligi istenilen degerin üstüne çikarsa sistem hiçbir müdahalede bulunulmadan kendisini otomatik olarak yikamaya alir. Katyonik reçine tanki kuvvetli asit solüsyonu ile anyonik reçine de baz solüsyonu olan kostik ile yikanir. Böylece reçineler tekrar servise hazir hale getirilmis olur.

  Kullanim Alanlari 
  Deiyonize Sistemler, saf su ihtiyacinin oldugu endüstriyel tesislerde kimya, kozmetik, otomotiv, ilaç, yüzey kaplama imalathanelerinde siklikla kullanilmaktadir.

 • Ultra Saf Su Sistemi RO+EDI+Polishing System

  dei2

  Elektrodeiyonizasyon sistemi, sunduğu önemli avantajlar ile klasik karışık yatak teknolojisinin yerini alan elektrodeiyonizasyon (EDI) prosesine yeni bir yaklaşımdır. Hiçbir rejenerasyon kimyasalına ihtiyaç yoktur; zararlı atıklar oluşmamaktadır; aralıksız operasyon ile istenilen su kalitesi elde edilmektedir; ve işletme giderleri belirgin ölçüde azaltılmaktadır. Elektrodeiyonizasyon; modüler dizaynlı ve endüstriyel uygulamaların çeşitli debi ihtiyaçlarını karşılayabilecek derecede dayanıklı tek EDI sistemidir. Kullanımı kolay, güvenli ve ekonomiktir. Çıkış suyu iletkenliği 16 Mohm.cm’den fazladır. Bu ünite sayesinde, çevresel hedeflere ulaşabilmek daha kolaydır.

  Nasıl Çalışır ?

  Elektrodeiyonizasyon, klasik iyon değiştirme reçinelerini kullanarak, proses suyunda bulunan iyonları giderir, fakat önemli bir farkla : Yatak içinden geçen bir elektriksel akım sayesinde, kirletici iyonlar aralıksız olarak, besleme suyundan, konsantre hattına doğru hareket ederler. Bu sayede su saflaştırılır ve klasik rejenerasyon proseslerinin sebep olduğu zaman, para ve kimyasal kayıplar önlenmiş olur.

 • RO & Mixbed Sistemleri

  Günümüzde İyon değiştiricilerin en büyük rakibi Ters Osmoz sistemleridir. Ve sürekli kıyaslanarak kullanılmaktadır. Deiyonize tamamen demineralizasyon anlamına gelmez. Deiyenizasyon, iyonik formdaki çözünmüş maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Bunun yanında, Distilasyon ve ro gibi su arıtım yöntemleride çözünmüş katıları sudan uzaklaştırır. Bunlar sadece iyonik formdaki çözünmüş maddeleri suda uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda iyon formunda olmayan şeker ve diğer organik maddeleri de uzaklaştırır. İyon formundaki çözünmüş maddeler suyun elektrik iletkenliğini artırır. Bu yüzden bunların ölçümü iletkenlikle yapılır. Suyun ne kadar saf olduğunu ölçmek için iletkenlik ölçülür.

  Mixbed sistemleri

  dei3

  Genelde tek kullanılmazlar ama işletmelerde düşük hassasiyetteki iletkenliği yakalamakta kullanılan önemli sistemlerdir. Bu yüzden genelde işletmelerde deiyonize sistem veya ters ozmoz çıkışına sistemin dizaynı yapılır.

  Katyonik ve anyonik reçinenin tek kolonda (tankta) bulunduğu mix (karışık) yataklı sistemlerdir. Mixbed sistemleri özellikle suyun iletkenliğinin çok düşük (< 0,1 µS/cm) istendiği tesislerde kullanılır.

  Mixbed Üniteleri otomotik veya manuel valf, reçinenin konduğu reçine kolonu (tankı) ve mixbed reçine mineralinden oluşur. Arıtılacak olan suyun iletkenlik değerine, ihtiyaç debisine ve en önemlisi çıkışta istenilen iletkenlik hassasiyetine bağlı olarak projelendirilirler. Bu sistemlerdeki reçine rejenere edilemez.